2020 Aurealis Awards Ceremony Recording

Thanks so much to the ConFound team who made this happen! If you missed the ceremony on Thursday, you can now view it in all its glory.

Huge appreciation to Freye Marske and Leife Shallcross for their wonderful hosting duties, to all of the people around the world who were online for the ceremony, filling the chat with love and joy, and as always, to our amazing judging teams, for their work each year in what is, I can assure you, a massive and often very challenging job! They are the lifeblood of the Aurealis Awards, and we are so grateful for their time and energy in this space.

My apologies that I was unable to upload the closed captions file from the ceremony with the video (for some reason, YouTube would not permit me to) – hopefully YouTube’s auto generated version works okay.

(Please note, this video is unedited, as aired!)

Posted in News | Tagged , | Leave a comment

2020 Aurealis Awards Winners

The Aurealis Awards management team, on behalf of the Continuum Foundation, would like to congratulate the winners of this year’s Awards. We also take this opportunity to thank the judging panels for all their hard work making the difficult decisions of shortlists and the winning works, ConFound liaisons for organising the online ceremony, and all the creators and publishers who continue to make the Aurealis Awards Australia’s premier speculative fiction award each year.

The winners of the 2020 Aurealis Awards are:

BEST CHILDREN’S FICTION

The Lost Soul Atlas, Zana Fraillon (Hachette Australia)

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK

Under-Earth, Chris Gooch (Top Shelf)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

“Dingo & Sister”, Nikky Lee (Andromeda Spaceways Magazine #78)

BEST HORROR SHORT STORY

“Phoenix Pharmaceuticals”, Jessica Nelson-Tyers (Cancer, The Zodiac Series, #7, Deadset Press)

BEST HORROR NOVELLA

“The Saltbush Queen”, Chris Mason (Outback Horrors Down Under, Things in The Well)

BEST FANTASY SHORT STORY

“Truth Be Told”, Louise Pieper (Unnatural Order, CSFG)

BEST FANTASY NOVELLA

“Dingo & Sister”, Nikky Lee (Andromeda Spaceways Magazine #78)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

“Mary, Mary”, Fiona Bell (Aurealis #135)

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA

“The Weight of the Air, The Weight of the World”, T R Napper (Neon Leviathan, Grimdark Magazine)

BEST COLLECTION

The Heart is a Mirror for Sinners and Other Stories, Angela Slatter (PS Publishing)

BEST ANTHOLOGY

Rebuilding Tomorrow, Tsana Dolichva (Ed.) (Twelfth Planet Press)

BEST YOUNG ADULT NOVEL

The Erasure Initiative, Lili Wilkinson (Allen & Unwin)

BEST HORROR NOVEL

None Shall Sleep, Ellie Marney (Allen & Unwin)

BEST FANTASY NOVEL 

The Left-Handed Booksellers of London, Garth Nix (Allen & Unwin)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL (tie)

The Animals in That Country, Laura Jean McKay (Scribe Publications)

Repo Virtual, Corey J White (Tor.com Publishing)

CONVENORS’ AWARD FOR EXCELLENCE 

Never Afters: Female Friendship and Collaboration in Contemporary Re-visioned Fairy Tales by Women

Kirstyn McDermott

Posted in News | Tagged , | Leave a comment

Aurealis Awards Ceremony – register to attend live!

This year the Awards ceremony will be held online via Zoom once again – a fortuitous decision made slightly prior to the latest round of lockdowns (hope everyone is doing as well as can be expected).

There are limited places available to join live, so if you would like to attend, please make sure you register!  

Time: 7.30 pm AEST
Date: Thursday 8 July, 2021
Online @ https://zoom.us/meeting/register/tJcof-2rrjsjG9fNrZxEV16Cex-XIe5tpKsP

If you have queries relating to ticketing, please contact aajudges@gmail.com

Posted in News | Leave a comment

SAVE THE DATE: 2020 AUREALIS AWARDS CEREMONY!

prepare yourselves a party is coming memes -

This year the Awards ceremony will once again be held online via Zoom, and will take place on Thursday 8th July, 2021 at 7.30pm AEST.

More information to follow, but if you have queries relating to the event, please contact aajudges@gmail.com

Posted in News | Leave a comment

2020 Aurealis Awards Shortlist Announcement

Congratulations to all the finalists, and a huge thanks to our panelists who have read an enormous number of entered works to pare it down for these amazing shortlists. With nearly 850 entries across the 15 categories, that is no small feat!

It’s a really important time to support your local creators, so if you are able, go hunt down some great reads today!

BEST CHILDREN’S FICTION

The Lost Soul Atlas, Zana Fraillon (Hachette Australia) 

Tricky Nick, Nicholas J Johnson (Pan Australia)

Across the Risen Sea, Bren MacDibble (Allen & Unwin)

The Chicken’s Curse,  Frances Watts (Allen & Unwin)

Hodgepodge: How to Make a Pet Monster, Lili Wilkinson, illustrated by Dustin Spence (Allen & Unwin)

Her Perilous Mansion, Sean Williams (Allen & Unwin)

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK

Action Tank: Book 2, Mike Barry (Mike Barry Was Here)

Under-Earth, Chris Gooch (Top Shelf)

The Grot, Pat Grant (Top Shelf / IDW)

The Odds, Matt Stanton (ABC Books, an imprint of HarperCollins Publishers)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

“Dingo & Sister”, Nikky Lee (Andromeda Spaceways Magazine #78) 

“Ram’s Revenge”, Nikky Lee (Aries, Deadset Press)

“Pea Soup”, Juliet Marillier (Mother Thorn and Other Tales of Courage and Kindness, Serenity Press)

“The Witching Well”, Juliet Marillier (Mother Thorn and Other Tales of Courage and Kindness, Serenity Press)

“Eat Prey, Love”, Freya Marske (Unnatural Order, CSFG)

“Kids These Days”, Tansy Rayner Roberts (Rebuilding Tomorrow, Twelfth Planet Press)

BEST HORROR SHORT STORY

“The Genetic Alchemist’s Daughter”, Elaine Cuyegkeng (Black Cranes: Tales of Unquiet Women, Omnium Gatherum)

“The Bone Fairy”, Martin Livings (Midnight Echo 15, Australasian Horror Writers Association)

“Phoenix Pharmaceuticals”, Jessica Nelson-Tyers (Cancer, The Zodiac Series, #7, Deadset Press) 

“Many Mouths to Make a Meal”, Garth Nix (Final Cuts, Blumhouse/Anchor)

“How We Felt”, Helena O’Connor (Aurealis #136)

BEST HORROR NOVELLA

The Attic Tragedy, J Ashley-Smith (Meerkat Press)

The Cockroach King, Andrew Cull (Beneath Hell Publishing)

“Foundations”, Michael Gardner (Writers of the Future Volume 36, Galaxy Press)

“Bad Weather”, Robert Hood (Outback Horrors Down Under, Things in The Well)

“The Saltbush Queen”, Chris Mason (Outback Horrors Down Under, Things in The Well) 

BEST FANTASY SHORT STORY

“The Dead May Dance”, Nikky Lee (Midnight Echo 15, Australasian Horror Writers Association)

“Truth Be Told”, Louise Pieper (Unnatural Order, CSFG)

“The Case of the Somewhat Mythic Sword”, Garth Nix (Tor.com)

“Terracotta Daughter”, J Z Ting (Coppice & Brake, Crone Girls Press)

“A Solace of Shadows”, Suzanne J Willis (Three Crows Magazine #7)

BEST FANTASY NOVELLA

“Generation Gap”, Thoraiya Dyer (Clarkesworld #161)

“By Touch and By Glance”, Lisa L Hannett (Songs for Dark Seasons, Ticonderoga Publications)

“Dingo & Sister”, Nikky Lee (Andromeda Spaceways Magazine #78)

“Karkinos”, Nikky Lee (Cancer, Deadset Press)

The Frost Fair Affair, Tansy Rayner Roberts (self-published)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

“Mary, Mary”, Fiona Bell (Aurealis #135) 

“The Genetic Alchemist’s Daughter”, Elaine Cuyegkeng (Black Cranes: Tales of Unquiet Women, Omnium Gatherum)

“Pork Belly”, Jack Heath (Aurealis #129)

“Jack’s Fine Dining”, T R Napper (Neon Leviathan, Grimdark Magazine)

“Andrei Tarkovsky”, Ben Peek (Dimension6 #20)

“All the Stars in Her Eyes”, Deborah Sheldon (Andromeda Spaceways Magazine #80)

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA

“Jigsaw Children”, Grace Chan (Clarkesworld #161)

“Generation Gap”, Thoraiya Dyer (Clarkesworld #161))

“Dingo & Sister”, Nikky Lee (Andromeda Spaceways Magazine #78)

“The Weight of the Air, The Weight of the World”, T R Napper (Neon Leviathan, Grimdark Magazine) 

BEST COLLECTION

Songs for Dark Seasons, Lisa L Hannett (Ticonderoga Publications)

Mother Thorn and Other Tales of Courage and Kindness, Juliet Marillier (Serenity Press)

Castle Charming, Tansy Rayner Roberts (self published)

Unreal Alchemy, Tansy Rayner Roberts (self published)

The Heart is a Mirror for Sinners and Other Stories, Angela Slatter (PS Publishing) 

Dark Harvest, Cat Sparks (NewCon Press)

BEST ANTHOLOGY

After Australia, Michael Mohammed Ahmad (Ed.) (Affirm Press)

Rebuilding Tomorrow, Tsana Dolichva (Ed.) (Twelfth Planet Press) 

The Zookeeper’s Tales of Interstellar Oddities, Aiki Flinthart & Pamela Jeffs (CAT Press)

Unnatural Order, Alis Franklin & Lyss Wickramasinghe (Eds.) (CSFG Publishing)

Black Cranes: Tales of Unquiet Women, Lee Murray & Geneve Flynn (Eds.) (Omnium Gatherum)

Made to Order: Robots and Revolution, Jonathan Strahan (Ed.) (Solaris)

BEST YOUNG ADULT NOVEL

Future Girl, Asphyxia (Allen & Unwin)

Aurora Burning, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)

The Other Side of the Sky, Amie Kaufman & Meagan Spooner (Allen & Unwin)

Truel1f3, Jay Kristoff (Allen & Unwin)

The Left-Handed Booksellers of London, Garth Nix (Allen & Unwin)

The Erasure Initiative, Lili Wilkinson (Allen & Unwin) 

BEST HORROR NOVEL

Soul Survivor, Daniel de Lorne (Scarlo Media)

An Enigma in Silver, Simon Haynes (Bowman Press)

None Shall Sleep, Ellie Marney (Allen & Unwin) 

Monstrous Heart, Claire McKenna (Harper Voyager) 

Gutterbreed, Marty Young (Eclectic Trio Press)

BEST FANTASY NOVEL 

Hollow Empire, Sam Hawke (Transworld)

Monstrous Heart, Claire McKenna (HarperCollins Publishers)

The Left-Handed Booksellers of London, Garth Nix (Allen & Unwin)

The Vanishing Deep, Astrid Scholte (Allen & Unwin)

Conquist, Dirk Strasser (Chimaera Publications)

The Ninth Sorceress, Bonnie Wynne (Talem Press)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

Ghost Species, James Bradley (Penguin Random House)

Aurora Burning, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)

Fauna, Donna Mazza (Allen & Unwin)

The Animals in That Country, Laura Jean McKay (Scribe Publications) 

The Mother Fault, Kate Mildenhall (Simon & Schuster Australia)

Repo Virtual, Corey J White (Tor.com Publishing)

Information about this year’s Awards ceremony will follow as soon as we can confirm dates and location.

Congratulations again to all our finalists!

Posted in News | Tagged , | Leave a comment

Aurealis Awards entries closed

Entries for the 2020 Aurealis Awards have closed. A complete list of the 850 entries received across the 15 categories can be found here.

Entries for the Convenors’ Award for Excellence are open until December 31, 2020. Please note this Award is not open to entries that would be eligible in the regular Aurealis Awards categories. More information can be found here.

Good luck to our judges in their reading and deliberations!

Posted in News | Tagged | Leave a comment

Aurealis Awards entries close TODAY!

LAST CHANCE TO GET YOUR ENTRIES IN!

Entries for the 2020 Aurealis Awards close TODAY, December 14, 2020. 

Remember, this deadline covers all work published between January 1, 2020 and December 31, 2020

Visit the website to check the Entries list and enter your work.

The deadline is FINAL and no entries may be submitted after this date.

Don’t miss out!

Posted in News | Leave a comment

2020 Aurealis Awards are open for entry

2020 Aurealis Awards now open for entries

2020 Aurealis Awards overseers the Continuum Foundation (ConFound) announces that the 2020 Aurealis Awards are now open for entries.

The Aurealis Awards, Australia’s premier awards for speculative fiction, are for works created by an Australian citizen or permanent resident, and published for the first time between 1 January 2020 and 31 December 2020.

Full guidelines and FAQ can be found on the Aurealis Awards website:

https://aurealisawards.org/rules/

https://aurealisawards.org/faq/

We strongly encourage publishers and authors to enter all works published so far this year by September 30, 2020, then subsequent publications as they are released; our judges appreciate having time to consider each entry carefully.

The Aurealis Awards judges welcome electronic entries in all categories, including novels, short stories, novellas, illustrated work / graphic novels, collections, anthologies, children’s and young adult fiction. The Aurealis Awards management team recognises the financial burden of entering multiple works in multiple categories to some authors, editors and publishers at independent small presses. We accept epub and mobi files, although PDF may be provided if no other format is available (particularly for graphic works). Print may also be supplied.

Finalists of all award categories will be announced early in 2021 and winners announced at a ceremony to take place in the first half of the year. For more information on the awards or for the entry form, visit the Aurealis Awards website at https://aurealisawards.org/.

For more information contact the judging coordinator Tehani Croft at aajudges@gmail.com.

Posted in News | Tagged , | Leave a comment

Announcing the 2020 Aurealis Awards judging panels

We are very pleased to welcome our 2020 Aurealis Awards judging panels. All our judges are volunteers and we are extremely grateful for their hard work and professionalism throughout the process. The Awards would not exist without them!

ANTHOLOGIES / COLLECTIONS PANEL
Andrew Finegan
David Versace
Jemimah Brewster
Rob Porteous (Convenor)
Tehani Croft

CHILDREN’S PANEL
Caylee Tierney
Eugen Bacon (Convenor)
Kate Lomas Glendenning
Mia Macrossan
Nicole Gosling

FANTASY NOVEL PANEL
Beth Mason
Linda Sengsourinho (Convenor)
Lorraine Cormack
Nathan Phillips
Paula Boer

FANTASY SHORT STORY PANEL
Annette McQuarrie
David Reiter
Heidi Kneale (Convenor)
Melody Beier
Rick Keuning

FANTASY NOVELLA PANEL
Alexa Shaw
Amy Laurens
Brie Hawthorne
Mark Fazackerley (Convenor)
Shannon Kelly

HORROR PANEL
Dianne De Bellis (Convenor)
Hillary Albertson
Jan-Andrew Henderson
Karen Seeneevassen
Sofia Casanova

ILLUSTRATED WORK / GRAPHIC NOVEL PANEL
Benjamin Corby
Iurgi Urrutia
Joanna Kasper (Convenor)
Kaaron Warren
Rachel Cramp

SCIENCE FICTION NOVEL PANEL
Emma Jane Phillips
Jess Gately
Natalie Haigh
Stephanie Gunn (Convenor)
Tansy Roberts

SCIENCE FICTION SHORT STORY PANEL
Christine Yunn-Yu Sun
Elizabeth Luchjenbroers
Mark Lingane
Tamantha Smith
Thomas Wilson (Convenor)

SCIENCE FICTION NOVELLA PANEL
Cathie Tasker (Convenor)
Darren Nash
Lynda Young
Mark Phillips
Sarah Cabot

YA NOVEL PANEL
Bron Swasbrick
Justine Barker
Maureen Flynn
Miffy Farquharson (Convenor)
Sue Wright

YA SHORT STORY PANEL
Bianca Maybe
Christine Armstrong
Deb Gates
Ellie Macavei
Rachel Aitken (Convenor)

 

Posted in News | Tagged , | Leave a comment

2019 Awards Ceremony Recording

Thanks so much to the ConFound team who made this happen! If you missed the ceremony last week, you can now view it in all its glory 🙂

Posted in News | Tagged , | Leave a comment